Skip to content
KAMPSPORTNEWS KAMPSPORTNEWS

Martial Art News – Karate – Judo – TKD -Jujutsu – Boxing – BJJ – MMA

  • EVENTS
  • FIGHTERS
  • MMA
  • KARATE
  • WKF
  • JUDO
  • JUJUTSU
  • TKD
  • BJJ
  • BOXING
  • WEBSHOP
KAMPSPORTNEWS
KAMPSPORTNEWS

Martial Art News – Karate – Judo – TKD -Jujutsu – Boxing – BJJ – MMA

SM i jujutsu 2026 – folkfest, medaljkamp och stark paraanda i Värnamo

Lovisa Andersson, 11 maj, 202612 maj, 2026

Lördagen den 9 maj blev Park Arena i Värnamo centrum för svensk jujutsu när omkring 130 atleter samlades för Svenska Mästerskapen 2026. Med klasser från U16 till senior, master och para – samt Next Generation för U14 – blev dagen både en sportslig kraftmätning och en tydlig markering om bredden i svensk jujutsu.

När Svenska Mästerskapen i jujutsu 2026 avgjordes i Värnamo var målet redan från början tydligt: det skulle bli en folkfest för svensk jujutsu. Och mycket talar för att arrangemanget levde upp till just den ambitionen. Den 9 maj samlades tävlande, coacher, domare, funktionärer, familjer och klubbkamrater i Park Arena för en intensiv tävlingsdag där medaljerna stod på spel i flera ålders- och tävlingsklasser. Enligt tävlingens officiella Smoothcomp-sida hade arrangemanget 130 registrerade atleter, och klasserna omfattade bland annat Fighting för U16, U18, U21, senior och master, Duo mix samt Para jujutsu.

Foto: Svenska Jujutsufederationen.

SM arrangerades av Svenska Jujutsufederationen i samarbete med Wernamo Ju-Jutsu, med Park Arena som tävlingsplats. Förbundet hade inför mästerskapet uppmanat aktiva att anmäla sig till SM i Värnamo, och arrangemanget annonserades officiellt den 22 april av Svenska Jujutsufederationen.

Redan under inmarschen och nationalsången märktes det att detta inte bara var en tävling bland andra. SM är den plats där klubbarnas hårda vardagsträning, ungdomarnas första stora steg, seniorernas titelambitioner och veteranernas erfarenhet möts på samma matta. I Värnamo blev den bilden extra tydlig. På en och samma dag rymdes nervösa debutanter, etablerade elitnamn, ungdomar på väg upp, masters med rutin och paraatleter som levererade några av dagens mest minnesvärda insatser.

Värnamo fortsätter växa som jujutsuort

Värnamo har på kort tid blivit en återkommande samlingspunkt för svensk tävlingsjujutsu. Även 2025 arrangerades SM i Park Arena, då Svenska Jujutsufederationen beskrev mästerskapet som en lyckad nystart för tävlingsverksamheten. Förbundet lyfte då fram den nya arenan, den välbesökta läktaren, den starka lokala organisationen och vikten av att svensk jujutsu inkluderar parautövare.

Den erfarenheten märktes även 2026. Wernamo Ju-Jutsu och arrangörsteamet, med Nico Christoforidis som lokal kontaktperson, hade återigen en viktig roll i att få helheten att fungera. För en sport som ofta bygger på ideella krafter är sådana arrangemang avgörande. Mattor ska på plats, invägningar genomföras, domare koordineras, tävlande tas emot och scheman hållas levande när matcher går snabbare eller långsammare än beräknat. När allt detta fungerar skapas utrymme för det som publiken kommit för: kamp, teknik och dramatik.

Programmet var kompakt. Coach- och domarmöten följdes av inmarsch, nationalsång och därefter matcher i ungdoms-, junior-, senior-, master- och paraklasser. Det fanns också en särskild plats för Next Generation U14, en ungdomstävling utanför SM-statusen men med stor betydelse för sporten. Just den delen är viktig. Svensk jujutsu behöver inte bara mästare här och nu, utan också unga utövare som får känna hur det är att tävla, bli påhejade, förlora, vinna och återvända till klubben med ny motivation.

Hög intensitet på mattorna

Jujutsu Fighting är en gren som kräver bredd. Utövarna behöver hantera slag och sparkar, kast och nedtagningar samt markmoment med kontroll och avslut. Det gör att matcherna ofta skiftar karaktär snabbt. En aktiv kan öppna starkt i distansfasen, men tappa initiativet i kastmomentet. En annan kan vara pressad i poängen men vända matchbilden genom ett effektivt markarbete. För publiken innebär det en sport där rytmen hela tiden förändras.

I Värnamo bjöds det på underhållande matcher från start. Intensiteten var hög, både på mattorna och på läktaren. För många klubbar var SM dessutom mer än en individuell tävling. Varje match blev en del av klubbens gemensamma resa. När en aktiv klev av mattan möttes hen av coacher, lagkamrater och föräldrar; ibland med jubel, ibland med tröst, men nästan alltid med samma känsla av gemenskap.

Det syntes särskilt i ungdomsklasserna. För U16, U18 och U21 handlar SM inte bara om medaljer, utan om att bygga tävlingsvana. Här formas framtidens seniorer. Här lär sig unga atleter att hantera press, tempo, domslut och motståndare från andra delar av landet. Att tävlingen dessutom kompletterades med Next Generation U14 gjorde att ännu yngre utövare fick en naturlig väg in i mästerskapsmiljön.

På sociala medier syntes också hur klubbarna själva lyfte sina unga medaljörer. NJS Team uppmärksammade exempelvis att Assar Hagström tog guld i Next Generation U14 -62 kg och Vide Hofverberg guld i U14 -44 kg. För unga tävlande kan just sådana dagar bli avgörande. Ett guld i en ungdomstävling är inte bara en medalj, utan ett kvitto på att träningen bär frukt och att man hör hemma i tävlingssammanhanget.

Paraatleterna gav SM en extra dimension

En av dagens starkaste delar var parajujutsun. I tävlingsinformationen fanns para med i dam lätt/tungvikt och herr lätt/mellan/tungvikt, och under dagen var det paraatleterna som drog särskild uppmärksamhet från publiken. Här handlade det inte bara om tekniska prestationer, utan också om att visa vad svensk jujutsu vill vara: en kampsport där fler får plats.

Paraatleterna bjöd på en kämparanda utöver det vanliga. Matcherna visade mod, närvaro och vilja, men också teknisk utveckling. Det är lätt att tala om inkludering i allmänna ordalag; betydligt starkare blir det när publiken får se aktiva prestera på mattan, under samma mästerskapsdag och inför samma applåder som övriga tävlande.

Svensk jujutsu har dessutom färska internationella framgångar på parasidan. Vid EM i Heraklion tidigare under 2026 tog Sverige flera medaljer inom para, bland annat genom Jenny Öster Hall, Ida Björnritz, Elias Wihrén och Roland Andersson-Jensen. Kampsportnews rapporterade då att Sverige lämnade EM med totalt 14 medaljer över senior-, junior-, para- och lagtävling. Mot den bakgrunden fick SM i Värnamo också en större betydelse: det blev en nationell scen för en del av sporten där Sverige redan visat internationell kapacitet.

SKIFT med stark trupp och debutguld

Bland klubbarna som syntes tydligt under dagen fanns SKIFT – Sollentuna Kampidrottsförening. Klubben berättade efteråt på sociala medier att man ställde upp med 14 deltagare från Sport Ju-jutsun och summerade dagen som en “superdag”. Extra uppmärksamhet fick Ella Kronhamn, som i sin SM-debut tog guld i U18 -57 kg. Klubben lyfte också Jonatan Dagnå med silver i -77 kg, Johanna Ekeroth med silver i +70 kg, Miranda Ros med brons i +70 kg och Sophia Granstad med brons i -70 kg.

Ett debutguld på SM-nivå är alltid något särskilt. För en ung atlet är första mästerskapet ofta laddat med både förväntan och osäkerhet. Man vet att man har tränat, men man vet inte fullt ut hur man kommer att reagera när allt står på spel. Att då gå hela vägen till guld visar inte bara teknisk kapacitet, utan också mental styrka.

SKIFT:s insats visar också hur mycket klubbarnas ungdoms- och tävlingsarbete betyder. Att kunna resa till ett SM med 14 aktiva kräver mer än enstaka talanger. Det kräver tränare, struktur, regelbunden sparring, intern kultur och föräldrar som stöttar. När flera aktiva dessutom tar medalj blir det ett kvitto på att klubben bygger bredd, inte bara topp.

Seniorerna bar mästerskapstyngden

Senior- och elitklasserna bar som alltid en särskild tyngd. Här finns den tydligaste kampen om SM-titeln, prestige mellan klubbar och förväntningar på de aktiva som redan etablerat sig nationellt eller internationellt. På sociala medier uppmärksammades bland annat Kevin Christoforidis Johansson för ett SM-guld, ett namn som även tidigare synts i landslags- och internationella sammanhang. I Kampsportnews rapportering från EM i Heraklion nämndes Kevin Christoforidis Johansson som del av Sveriges fightingtrupp och senare även i det svenska laget som tog brons i lagtävlingen.

Det är i sådana sammanhang SM får ytterligare laddning. För de bästa seniorerna är det inte bara en nationell titel, utan också ett sätt att visa form, hålla konkurrensen levande och inspirera yngre klubbkamrater. När ungdomar ser seniorer från den egna klubben kliva fram på mattan skapas en konkret målbild: det där kan vara jag om några år.

Samtidigt är SM också oförutsägbart. En favorit kan fastna i en svår match. En ung utmanare kan överraska. En erfaren master kan visa att timing och rutin fortfarande kan väga tungt mot explosivitet. Det är just den dynamiken som gör ett nationellt mästerskap levande.

Nacka Dojo bästa klubb

När medaljerna räknades samman stod det klart att Nacka Dojo tagit hem priset som bästa klubb. Det är en utmärkelse som speglar bredd, inte bara en enskild topprestation. För att bli bästa klubb krävs att flera aktiva levererar, ofta i olika ålders- och viktklasser, och att klubben har en tävlingsstruktur som håller över en hel dag.

Nacka Dojo är en av Sveriges största och mest framgångsrika kampsportsklubbar och beskriver sig själv som en klubb med över 1100 aktiva medlemmar, med verksamhet inom bland annat brasiliansk jiu-jitsu, sport ju-jutsu, thaiboxning och boxning. Att klubben återigen placerar sig högt i ett nationellt jujutsusammanhang bekräftar den starka position klubben har inom svensk kampsport.

Men priset som bästa klubb säger också något om konkurrensen. Att flera klubbar syntes i medaljlistorna, att ungdomsklasserna fylldes och att Next Generation drog in ännu fler aktiva visar att sporten inte vilar på en enda miljö. Det finns ett växande engagemang i flera delar av landet.

Ett SM som pekar framåt

SM i jujutsu 2026 blev mer än en medaljdag. Det blev ett koncentrat av det svensk jujutsu behöver framåt: unga aktiva som vågar tävla, seniorer som höjer nivån, parautövare som visar vägen för en mer inkluderande kampsport och arrangörer som skapar trygga, välfungerande tävlingsmiljöer.

För Svenska Jujutsufederationen är detta särskilt viktigt i en period där svensk jujutsu redan visat internationell styrka. EM-framgångarna i Heraklion tidigare under året visade att Sverige har toppnamn, bredd och paraframgångar på europeisk nivå. SM i Värnamo visade att den nationella grunden också finns där: klubbar som reser med stora trupper, ungdomar som tar sina första steg, och en publik som ger energi till varje match.

Park Arena blev under några timmar en plats där svensk jujutsu samlades kring både tävling och gemenskap. Medaljerna kommer att minnas av dem som vann dem. Förlusterna kommer att bli nya träningsmål. För de yngsta kan dagen ha blivit starten på något större. För paraatleterna blev den ännu ett bevis på att mattan är en plats där kampvilja och glädje kan ta lika mycket plats som resultat.

När dagen summerades var Nacka Dojo bästa klubb, flera nya svenska mästare hade korats och Värnamo hade återigen visat att staden kan bära ett mästerskap med både värme och tävlingsnerv. Men kanske var den viktigaste slutsatsen större än så: svensk jujutsu är på väg framåt, och SM 2026 blev ännu ett steg i den riktningen.

Svenska Mästerskapen (SM) i Jujutsu | Svenska Jujutsufederationen

Results – Jujutsu SM 2026 Wernamo – Smoothcomp

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av SKIFT – Sollentuna Kampidrottsförening (@skiftjj)

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Sweden Jujutsu Ryu🥋 (@wernamojujutsu)

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Sweden Jujutsu Ryu🥋 (@wernamojujutsu)

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av Sweden Jujutsu Ryu🥋 (@wernamojujutsu)

Competitions Events Jujutsu SM Svenska Mästerskapen Svenska Mästerskapen SM AdidasBudo FitnessBudo Nordbudo-nordbudofitnessbudonordjujutsukampsportkampsportnewsNacka DojoSKIFTSM i jujutsu 2026

Inläggsnavigering

Previous post
Next post

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

CAPTCHA-bild
Uppdatera bild

*

kampsportnews

News about all Martial Arts - Budo - Karate - Judo - Jujutsu - Aikido - Taekwondo - Kung Fu - BJJ - MMA - Thaiboxing - Kickboxing - Boxing

Martial Art News 👊🏻🥋👊🏻
Sweden strikes gold as JKA European Championships Sweden strikes gold as JKA European Championships 2026 lights up Bergen 🥋🥋🥋Swedish juniors deliver a golden first day in Norway, while host nation Norway celebrates Grand Champion history at a strong JKA European Championships 👊👊👊https://www.martialart-news.com/sweden-strikes-gold-as-jka-european-championships-2026-lights-up-bergen/ 👈👈👈#karate #jka #EuropeanChampionships #budonord #budofitness
Yui Shin Kai Open 2026 samlade karatefamiljen i Löthallen 🥋🥋🥋Den 25 april 2026 fylldes Löthallen i Sundbyberg av kata, kumite, coachröster, nervösa debutanter och rutinerade tävlande när Yui Shin Kai Open avgjordes. Tävlingen, som arrangeras av Yui Shin Kai Sverige/Yui Shin Kan Karate Dojo, är sedan länge en återkommande vårpunkt i svensk karate och är öppen för alla stilar och föreningar anslutna till Svenska Karateförbundet. Årets upplaga bjöd på ett brett startfält, många starka klubbinsatser och en tydlig känsla av att tävlingen fortsätter fylla en viktig funktion både för unga karateka och mer etablerade tävlande 👊👊👊https://www.kampsportnews.se/yu-shin-kai-open-2026-samlade-karatefamiljen-i-lothallen/ 👈👈👈#karate #YuiShinKaiOpen #budonord #budofitness #adidas
Elit Karate Cup 2026 – rekorddag för svensk bar Elit Karate Cup 2026 – rekorddag för svensk barnkarate på Lidingö 🥋🥋🥋När Elit Karate Cup 2026 avgjordes i Gångsätrahallen på Lidingö den 18 april blev det mer än bara ännu en tävling i den svenska karatekalendern. Årets upplaga blev en tydlig markering av hur starkt intresset för barn- och ungdomskarate är just nu. Med 43 klubbar, 410 utövare i åldrarna 7–13 år, 551 individuella starter och 41 lagstarter landade tävlingen på totalt 592 starter – ett nytt rekord för arrangemanget 👊👊👊https://www.kampsportnews.se/elit-karate-cup-2026-rekorddag-for-svensk-barnkarate-pa-lidingo/ 👈👈👈#karate #elitkaratecup #budonord #budofitness #adidas
Dalsland Open Judo 1 2026 – rekordhelg i Melleru Dalsland Open Judo 1 2026 – rekordhelg i Mellerud med tävling, gemenskap och träningsläger 🥋🥋🥋Den 25–26 april 2026 blev Rådahallen i Mellerud centrum för en av vårens mest uppskattade svenska judohändelser när Dalsland Open Judo 1 2026 arrangerades av Kroppefjäll Judoklubb. Helgen samlade unga judokas, ledare, föräldrar, domare och funktionärer från stora delar av Sverige och Norge – och blev på flera sätt ett tydligt kvitto på hur ett genomarbetat ungdomsarrangemang kan lyfta både tävlingsglädje och klubbkänsla.https://www.kampsportnews.se/dalsland-open-judo-1-2026-rekordhelg-i-mellerud-med-tavling-gemenskap-och-traningslager/ 👈👈👈Foto: Kroppefjäll Judo @kroppefjalljudo.#judo #dalslandopenjudo #budonord #budofitness #adidas
Karate One Series A in A Coruña Confirms Global D Karate One Series A in A Coruña Confirms Global Depth of WKF Competition 🥋🥋🥋The 2026 Karate One Series A in A Coruña brought three days of intense international karate to northern Spain, confirming once again the growing depth, reach and competitiveness of the WKF circuit. Held from April 24 to 26 at the Palacio de Deportes de Riazor, the tournament was the second stop of the 2026 Karate One Series A season, following the opening event in Tbilisi, Georgia, and preceding the later stages in Guadalajara, Mexico, and Salzburg, Austria 👊👊👊https://www.martialart-news.com/karate-one-series-a-in-a-coruna-confirms-global-depth-of-wkf-competition/ 👈👈👈Photo: Pedro Eça @karatefokus.#karate #SeriesAACoruna #WKF #budonord #budofitness
Load More… Follow on Instagram

©2026 KAMPSPORTNEWS | WordPress Theme by SuperbThemes